CWG 2022: India’s schedule on July 29 | Commonwealth Games 2022 News

NEW DELHI: The action of the 22nd Commonwealth Games begins Friday in Birmingham. The Indian contingent will have a large number of events lined up on the first day of the CWG. The Indian women’s cricket team will face Australia as cricket returns to the Commonwealth Games for the first time since 1998.
Shiva Thapa will open India’s boxing campaign in a men’s 63.5kg round of 32 bout against Pakistan’s Suleman Baloch. The women’s hockey team will also be in action against Ghana.
Here is India’s full schedule for July 29:
lawn bowls
1 p.m.: Tania Choudhury vs Dee Hoggan (Scotland) in Ladies’ Singles – Section B – Round 1
India vs New Zealand in Men’s Triplets – Section A – Round 1
Table tennis
2 p.m.: India vs South Africa Women’s Tag Team – Group 2
Swimming
3:11 p.m.: Men’s 400m Freestyle – Heat 3 (Kushagra Rawat)
Bike
3:25 p.m.: Men’s 4000m Team Pursuit, Qualifications (Vishavjeet Singh, Naman Kapil, Venkappa Kengalagutti, Anantha Narayanan SS, Dinesh Kumar)
Cricket T20
3:30 p.m.: India vs Australia – Preliminary Round – Group A
Triathlon
3:31 p.m.: Adarsh ​​MS, Vishwanath Yadav in Men’s Individual (Sprint Distance) – Final
lawn bowls
4 p.m.: Tania Choudhury vs Daphne Arthur-Almond (Falkland Islands) in Women’s Singles – Section B – Round 2
India vs Scotland in Men’s Triplets – Section A – Round 2
Swimming
4:03 p.m.: Men’s 50m Butterfly – Heat 6 (Sajan Prakash)
Bike
4:12 p.m.: Women’s Team Sprint Qualifications (Mayuri Lute, Triyasha Paul, Sushikala Agashe)
Swimming
4:26 p.m.: Men’s 100m Backstroke – Heat 4 (Srihari Nataraj)
Artistic Gymnastics
4:30 p.m.: Men’s Team Final and Individual Qualification – Subdivision 2 (Satyajit Mondal, Saif Tamboli, Yogeshwar Singh)
Table tennis
4:30 p.m.: India vs Barbados Men’s Team – Group 3
Bike
4:46 p.m.: Men’s Team Sprint Qualifications – (Y Rojit Singh, Ronaldo Brassjam, David Beckham Elkatohchoongo, Esow)
Boxing
5 p.m.: Shiva Thapa against Suleman Baloch (Pakistan) in the 16th round in 63.5 kg
Hockey
6:30 p.m.: India vs Ghana – Women’s Pool A
Badminton
6 p.m.: India vs Pakistan in the Mixed Team Event – Group Stage – Group A
Triathlon
7:01 p.m.: Pragnya Mohan, Sanjana Sunil Joshi in Women’s Individual (Sprint Distance) – Final
lawn bowls
7:30 p.m.: India vs England in Women’s Fours – Section D – Round 1
India vs Malaysia Men’s Pairs – Section C – Round 1
Table tennis
8:30 p.m.: India vs Fiji Women’s Tag Team – Group 2
lawn bowls
10:30 p.m.: India vs Cook Islands in Four Women – Section D – Round 2
India vs Falkland Islands Men’s Pairs – Section C – Round 2
Table tennis
11 PM: India vs Singapore Men’s Tag Team – Group 3
To crush
11 PM: Anahat Singh vs Jada Ross (SVG) in women’s singles – Round of 16
To crush
11:45 p.m.: Abhay Singh vs Joe Chapman (IVB) in men’s singles – Round of 16

Leave a Comment