Commonwealth Games 2022: India’s schedule on July 31 | Commonwealth Games 2022 News

NEW DELHI: After suffering a loss in their first match against Australia, India’s women’s cricket team will face Pakistan in their Group A match at the 2022 Commonwealth Games on Sunday.
The Indian men’s hockey team will also open their campaign against Ghana as the world champion boxer Nikhat Zareen will also be in action in 50kg Round of 16 bout.
Here is the complete program for India on Day 3 at GTC 2022:
lawn bowls
1 p.m.: Tania Choudhury vs. Shauna O’Neill (NIR) in Women’s Singles – Section B – Round 5
Artistic Gymnastics
1:30 p.m.: Men’s All-Around – Final (Yogeshwar Singh)
Bodybuilding
2 p.m.: Men’s 67 kg – Final (Jeremy Lalrinnunga)
Table tennis
2 p.m.: Men’s team quarter-finals
Cycling – Track
2:32 p.m.: Men’s Sprint – Qualifications (Esow Alben, Ronaldo Brassjam, David Beckham Elkatohchoongo)
Cricket T20
3:30 p.m.: India vs Pakistan in Group A
Swimming
3:07 p.m.: Men’s 200m Butterfly – Heat 3 (Sajan Prakash)
Swimming
3:31 p.m.: 50m backstroke men – Heat 6 (Srihari Nataraj)
lawn bowls
4 p.m.: India vs England Men’s Pairs Section C – Round 5
Cycling – Track
4:20 p.m.: 15km Scratch Men – Qualifying Round (Venkappa Kengalagutti, Dinesh Kumar)
Boxing
4:45 p.m.: Nikhat Zareen – Baga Helena Ismael (Mozambique) in Women’s Over 48kg-50kg (Light Flight) – Round of 16
Boxing
5:15 p.m.: Shiva Thapa vs Reese Lynch (Scotland) in Men’s Over 60kg-63.5kg (Light Welter) – Round of 16
To crush
6 p.m.: Joshana Chinappa vs. Kaitlyn Watts (New Zealand) in Women’s Singles – Round of 16
Bodybuilding
6:30 p.m.: Women’s 59kg – Final (Hazarika Popy)
To crush
6:45 p.m.: Saurav Ghosal v David Baillargeon (Canada) in Men’s Singles – Round of 16
Triathlon
7:01 p.m.: Mixed Team Relay – Final (Adarsh ​​Muralidharan Nair Sinimol, Pragnya Mohan, Vishwanath Yadav, Sanjana Sunil Joshi)
Hockey
8:30 p.m.: India vs Ghana in Men’s Pool B
Table tennis
From 8:30 p.m.: Women’s Team Semi-Finals (Subject to qualification)
Cycling – Track
9:02 p.m.: Women’s 500m Time Trial – Final (Triyasha Paul, Mayuri Lute)
Badminton
10 p.m.: Quarter-finals by mixed teams
Bodybuilding
11 PM: Men’s 73kg – Final (Achinta Sheuli)
Boxing
12:15 a.m.: Sumit vs Callum Peters (Australia) in Men’s Over 71kg-75kg (Middleweight) – Round of 16
Boxing
1 a.m.: Sagar vs Maxime Yegnong Njieyo (Cameroon) in Men’s Over 92kg (Super Heavyweight) – Round of 16

Leave a Comment