Commonwealth Games 2022: India’s schedule on July 30 | Commonwealth Games 2022 News

NEW DELHI: India will have a chance to open their Birmingham Commonwealth Games medal account as Tokyo Olympics silver medalist Mirabai Chanu will be in action in the 49kg weightlifting final on Saturday. After registering a 5-0 victory over Ghana, the Indian women’s hockey team will face Wales in their second Pool A match.
Here is the program for India on day 2 at GTC 2022:
lawn bowls
1 p.m.: India vs Malta in Men’s Triplets – Section A – Round 3
Tania Choudhury vs. Laura Daniels in Women’s Singles – Section B – Round 3
Badminton
1:30 p.m.: India vs Sri Lanka in the Mixed Team Event – Group Stage – Group A
Athletics
1:30 p.m.: Men’s marathon final (Nitendra Singh Rawat)
Bodybuilding
1:30 p.m.: Men’s 55 kg Final (Sanket Mahadev Sargar)
Table tennis
2 p.m.: India vs Guyana Women’s Team – Group 2
Bike
2:32 p.m.: Women’s sprint qualifications (Triyasha Paul, Mayuri Lute)
Swimming
3:06 p.m.: Men’s 200m Freestyle – Heat 3 (Kushagra Rawat)
Bike
3:11 p.m.: Women’s 3000m Individual Pursuit Qualifying (Meenakshi)
Bodybuilding
4:15 p.m.: Men’s 61kg Final (Gururaja)
Table tennis
4:30 p.m.: India vs Northern Ireland Men’s Tag Team – Group 3
Bike
4:52 p.m.: Men’s 4000m Individual Pursuit Qualifying (Dinesh KumarVishavjeet Singh)
Boxing
5 p.m.: Hussamuddin Mohammed vs. Amzolele Dyeyi in Over 54Kg-57kg (Featherweight) Round of 16
To crush
5 p.m.: Ramit Tandon v Christopher Binnie in the Men’s Singles Round of 16
To crush
5:45 p.m.: Sunayna Sara Kuruvilla vs Aifa Azman in women’s singles – Round of 16
Joshana Chinappa vs. Meagan Best in Women’s Singles – Round of 16
To crush
6:15 p.m.: Saurav Ghosal vs Shamil Wakeel in men’s singles – Round of 16
lawn bowls
7:30 p.m.: India vs Cook Islands Men’s Pairs – Section C – Round 3
Bodybuilding
8 p.m.: Women’s 49kg Final (Mirabai Chanu)
Bike
8:32 p.m.: Men’s Keirin – First Round (David Beckham Elkatohchoongo, Esow Alben)
Artistic Gymnastics
9 p.m.: Women’s team final and individual qualification – (Ruthuja Nataraj, Protistha Samanta and Praniti Naik)
lawn bowls
10:30 p.m.: India vs Canada Women’s Four – Section D – Round 4
Badminton
11:30 p.m.: India vs Australia in the Mixed Team Event – Group Stage – Group A
Hockey
11:30 p.m.: India vs Wales in Women – Pool A
Boxing
00:00: Lovlina Borgohain vs Ariane Nicholson Over 66kg-70kg (Medium Light) – Round of 16
Bodybuilding
12:30 a.m.: Women’s 55kg Final (S Bindyarani Devi)
Boxing
1 a.m.: Sanjeet vs Ato Leau Plodzicki-Faoagali Over 86kg-92kg (Heavyweight) – Round of 16

Leave a Comment