Commonwealth Games 2022: India’s schedule on August 3 | Commonwealth Games 2022 News

NEW DELHI: Another busy day for India is scheduled for Commonwealth Games 2022 as a squash player Saurav Ghosal will play a bronze medal game on Wednesday. The men’s and women’s hockey teams will face Canada in their pool matches while the women’s cricket team will face Barbados in their third group match.
Here is the complete India program from day 6 to GTC 2022:
lawn bowls
1 p.m.: Mridul Borgohain vs Chris Locke (Falkland Islands) in Men’s Singles – Section D – Round 2
India vs Niue Women’s Pairs – Section B – Round 2
Bodybuilding
2 p.m.: Men’s 109 kg – Final (Lovepreet Singh)
Judo
From 2:30 p.m.: Tulika Maan vs TBD in Women +78 kg – Quarter-Final
Deepak Deswal vs Eric Jean Sebastien Omgba Fouda (Cameroon) in Men’s -100 kg – Round of 16
para table tennis
3:10 p.m.: Baby Sahana Ravi vs. Faith Obazuaye (Nigeria) in the Women’s Individual Classes 6-10 – Group 1
Sonalben Patel v Sue Bailey (England) in the Women’s Individual Classes 3-5 – Group 2
Bhavina Patel v Daniela di Toro (Australia) in the Women’s Individual Classes 3-5 – Group 1
To crush
3:30 p.m.: Joshana Chinappa/Harinder Pal Singh Sandhu vs Yeheni Kuruppu/Ravindu Laksiri (SL) in Mixed Doubles – Round of 16
Hockey
3:30 p.m.: India vs Canada Women – Pool A
lawn bowls
4 p.m.: Mridul Borgohain vs Ian Mclean (Scotland) in Men’s Singles – Section D – Round 3
India vs South Africa in Women’s Pairs – Section B – Round 3
Boxing
4:45 p.m.: Nitu vs Nicole Clyde (Northern Ireland) in 45kg-48kg (Minimum weight) – Quarter-final 2
para table tennis
4:55 p.m.: Raj Aravindan Alagar v George Wyndham (Sierra Leone) in Men’s Singles Classes 3-5 – Group 2
Boxing
5:45 p.m.: Mohammed Hussamuddin vs Tryagain Morning Ndevelo (Namibia) in 54kg- 57kg (Featherweight) – Quarter-final 2
Bodybuilding
6:30 p.m.: 87+kg Women – Final (Purnima Pandey)
Hockey
6:30 p.m.: India vs Canada Men’s Pool B
lawn bowls
7:30 p.m.: India vs Cook Islands in Four Man – Section C – Round 2
India vs Niue in Women’s Triplets – Section C – Round 3
To crush
9:30 p.m.: Saurav Ghosal Men’s Singles – Bronze Medal Match
para table tennis
9:40 p.m.: Baby Sahana Ravi v Gloria Gracia Wong Sze (Malaysia) in the Women’s Individual Classes 6-10 – Group 1
para table tennis
10:15 p.m.: Sonalben Patel – Amanda Jane Tscharke (Australia) in Women’s Singles Classes 3-5 – Group 2
Bhavina Patel v Ifechukwude Christiana Ikpeoyi (Nigeria) in Women’s Singles Classes 3-5 – Group 1
Cricket T20
10:30 p.m.: India vs Barbados in Group A
lawn bowls
10:30 p.m.: India vs England Four-Man – Section C – Round 3
Bodybuilding
11 PM: Men’s 109+kg – Final (Gurdeep Singh)
Boxing
11:15 p.m.:Nikhat Zareen vs Helen Jones (Wales) in 48kg-50kg (Light Flight) – Quarter-final 4
Athletics
11:30 p.m.: Men’s High Jump – Final (Tejaswin Shankar – Subject to qualification)
Swimming
11:30 p.m.: Men’s 1500m freestyle final (Advait page, Kushagra Rawat)
para table tennis
00:00: Raj Aravindan Alagar vs Isau Ogunkunle (Nigeria) in Men’s Singles Classes 3-5 – Group 2
Athletics
12:35 a.m.: Women’s Shot Put – Final (Manpreet Kaur)
Boxing
12:45 a.m.: Lovlina Borgohain vs Rosie Eccles (Wales) in 66kg-70kg (Light Middleweight) – Quarter Final 4
Boxing
2 a.m.: Ashish Kumar vs Aaron Bowen (England) in 75kg-80kg (light heavyweight) – Quarter-final 3

Commonwealth Games 2022-Calendar Template

Leave a Comment